Advent – doba předvánočního klidu

Máme tady advent, na Vašich svícnech již jistě hoří minimálně jedna svíčka a Vy jste v plném proudu předvánočních příprav. Nakupujete dárky, pečete cukroví a někteří jste možná i ve vleku různých vánočních večírků. Je to zvláštní, jak se doba změnila, dříve to přitom byla doba postní a veškeré zábavy byly zakázány.

VÁNOČNÍ ATMOSFÉRA – ADVENT NA JIHU

V první adventní neděli jsme se mohli sejít na náměstím SNP v Ostravě-Zábřehu, kde anděl slavnostně rozsvítil vánoční strom. Vzhledem k tomu, v jakém stavu bylo toto náměstí ještě před týdnem, musím vyseknout poklonu všem, kteří mají zásluhu na tom, že se podařilo dát do pořádku. Lidé kolem mě si dávali punč, dětem svítily oči a bylo vidět, že už se nemůžou dočkat dárků. Vzpomínal jsem na své dětství a přemýšlel, jak vnímají Vánoce dnešní děti.

advent, vánoční stromeček, vánoce

Advent je ale hlavně dobou zklidnění a rozjímaní.  Po celodenním shonu jsem si našel v úterý čas a byl jsme se podívat na náměstí znovu. Díval jsem se na ta světýlka, na rozsvícené vánoční ozdoby na sloupech a pak jsem si uvědomil, že jsem vlastně nikde jinde žádnou další vánoční výzdobu neviděl. Dal jsem si tedy tu práci a objel jsem celý náš městský obvod. Líbí se mi pěkné modrobílé vločky v bezprostřední blízkosti nám. SNP. Je jich sice jen pár, ale jsou hezké. Pak jsem zaregistroval velmi zvláštní osvětlení v Hrabůvce. Svítí tam výzdoba různého tvaru a zřejmě i stáří. Skoro to vypadá, že tam radnice nechala pověsit všechno, co jí přišlo pod ruku a bylo aspoň trochu funkční. Hledal jsem dál, ale kromě nasvícené radnice jsem už další vánoční výzdobu nenašel.

Až když jsem pak byl druhý den večer v centru Ostravy, uvědomil jsem si ten kontrast. Pátral jsem tedy, čím to je, že si Výškovice, Dubina a Bělský les letos zřejmě vánoční výzdobu nezaslouží. A pak jsem dostal vysvětlení, které bylo velmi prosté. Odboru dopravy a komunálních služeb pod vedením Ing. Haverlanda se pravděpodobně nepodařilo včas vysoutěžit veřejnou zakázku. Nyní nezbývá než doufat, že zadání zakázky bez výběrového řízení bude velmi rychlé. Na druhou stranu je možné, že v této době už radnice sežene vánoční osvětlení ve slevě, takže nakonec zase bude moci tvrdit, že ušetřila.

ANKETA

Jestli máte chuť, odpovězte, prosím, na jednoduchou otázku. Jak se Vám líbí vánoční světelná výzdoba na Jihu? Hlasovat můžete ZDE.

Jak jsem již na úvod předeslal, advent je především čas klidu a zamyšlení. Možná Vám pro tyto chvíle přijde vhod prosincové číslo Jižních listů. Přeji Vám klidné předvánoční dny.

 

KONTAKT

E-mail: zhubner@ostravak.cz
Web: www.ostravak.cz
Telefon: +420 720 177 077

Přidat do oblíbených Kontakt Facebook Tisk